Menu Close
foto konkurss vikipedija

Foto konkurss – Kultūras pieminekļi Vikipēdijā 2017

“Kultūras pieminekļi Vikipēdijā” (Wiki Loves Monuments) ir ikgadējs starptautisks fotokonkurss, kas notiek septembrī. To rīko Vikipēdijas kopienas dalībnieki. Konkursa dalībnieki fotografē sava reģiona vēstures un kultūras pieminekļus un augšupielādē to attēlus Vikikrātuvē (tā ir brīvi pieejamu multivides failu krātuve). Konkursa mērķis ir popularizēt dalībvalstu kultūras mantojuma objektus un iegūt attēlus Vikipēdijas rakstu ilustrēšanai.

Pirmais Wiki Loves Monuments konkurss notika 2010. gadā Nīderlandē. Kopumā tajā tika publicēti vairāk kā 12 500 attēlu. Nākamajā gadā pievienojās arī citas Eiropas valstis, un konkursa laikā dalībnieki augšupielādēja apmēram 170 000 attēlu. Saskaņā ar Ginesa rekordu grāmatu 2011. gada konkurss pārspēja reģistrēto pasaules rekordu kā lielākais fotokonkurss. Arī turpmākajos gados konkursā iesniegto fotogrāfiju skaits bijis mērāms simtos tūkstošu fotogrāfiju.

Konkursa pamatnoteikumi ir vienkārši. Konkurss notiek divās kārtās — nacionālā un starptautiskā. Katra dalībvalsts nodrošina pieminekļu sarakstu ar adresēm un identifikatoriem, un dalībniekiem savukārt jāaugšupielādē fotogrāfijas ar brīvu licenci (vislabāk ar CC-BY-SA 4.0). Fotogrāfija var būt uzņemta jebkurā laikā, taču, lai attēls piedalītos konkursā, tas jāiesniedz no 1. līdz 30. septembrim. Fotogrāfijai jābūt liela izmēra, to nevajag samazināt. Ja ceļojot nofotografēti citu valstu kultūras pieminekļi, var piedalīties arī citos vietējos konkursos.

Latvijas kultūras mantojuma saraksts ietver vairāk nekā 7000 objektu — tie ir arhitektūras, vēstures, rūpniecības un arheoloģiskie pieminekļi. Jāizvēlas novads, jāatrod tur kāds kultūras mantojuma objekts, jāpaņem savu iemīļoto fotoaparātu, jānofotografē objektu — un jūs esat iesaistījies lielākajā fotokonkursā pasaulē! Fotografējiet pieminekļus, augšupielādējiet attēlus Vikikrātuvē septembra laikā, žūrija izvērtēs jūsu prasmes, un, ja jūsu fotogrāfija būs labāko desmitniekā — tā piedalīsies starptautiskajā konkursa kārtā.

Noteikumi

Konkursa noteikumi
 • Attēlus ir jāuzņem un augšupielādi jāveic pašam. Video, animēti attēli, zīmējumi, ar datoru ģenerēti un tamlīdzīgi darbi konkursā nepiedalās. Nedrīkst atkārtoti izmantot attēlus, kas iepriekš jau ielādēti Wikimedia Commons.
 • Fotogrāfiju ielādi jāveic no 2017. gada 1. septembra plkst. 00.00 līdz 2017. gada 30. septembra plkst. 23.59 EEST. Nav svarīgi, kad attēls ir uzņemts.
 • Attēliem ir jābūt licencētiem brīvai izmantošanai. Izmantojot “Kultūras pieminekļi Vikipēdijā” attēlu augšupielādes rīku, automātiski tiks izvēlēta Creative Commons Atsaucoties-Nemainot 4.0 (CC-BY-SA 4.0) licence.
 • Minimālā attēla izšķirtspēja, lai pretendētu uz uzvaru konkursā, ir 2 Mpx (orientējoši, attēla garākā mala vismaz 2000 px).
 • Attēla jābūt redzamam kādam no kultūras pieminekļu sarakstos norādītajiem objektiem.
 • Tev ir jābūt reģistrētam Vikipēdijā vai Wikimedia Commons. Tā ir tīmekļa vietne, kas darbojas kā kopīga fotogrāfiju un citu attēlu krātuve, kuras var brīvi izmantot jebkuras valodas Vikipēdijā un citiem mērķiem. Reģistrāciju vari veikt tūlīt pat vai tieši pirms attēlu augšupielādes.
 • Svarīgi: Tev jānorāda un jāapstiprina derīga e-pasta adrese, citādi uzvaras gadījumā nevarēsim ar Tevi sazināties!
 • Konkursā var piedalīties jebkurš pasaules iedzīvotājs, izņemot žūrijas locekļus, viņu ģimenes un citas konkursā profesionāli iesaistītās personas.
 • Žūrijas lēmums ir galīgs, diskusijas ar dalībniekiem nav iespējamas.
 • Konkursa organizatori patur tiesības publicēt un izmantot attēlus jebkādā veidā, ievērojot izmantotās licences nosacījumus, ieskaitot ievietošanu sociālajos tīklos.
Labāko noteikšana
 • Vietējā konkursā 10 labākās fotogrāfijas tiks izvirzītas dalībai globālajā konkursā.
 • Globālā konkursa galvenā balva ir Canon DSLR EOS 5D Mark IV fotokamera ar Canon EF 50mm f/1.2L USM objektīvu un uzvarējušās fotogrāfijas izdruka, ko parakstījis Plasido Domingo, Europa Nostra prezidents. Informācija par pārējām balvām.
 • Žūrija noteiks 10 labākos attēlus pēc šādiem kritērijiem: tehniskais izpildījums, oriģinalitāte, attēla iespējamais noderīgums Wikimedia projektiem.
 • 10 labākās fotogrāfijas tiks publiskotas konkursa lapā un to autori informēti e-pastā ne vēlāk kā 31. oktobrī, plkst. 18.00.
Noderīgi padomi
 • Ja fotografē iekštelpās, un Tev kāds lūdz to pārtraukt, dari to nekavējoties. Dažās vietās ir aizliegta iekštelpu fotografēšana, bet citās varēsi turpināt, ja palūgsi atļauju.
 • Bez atļaujas nepārkāp privātīpašuma robežas (taču droši vari fotografēt, atrodoties publiskā vietā, piemēram, uz ielas).
 • Mēģini izvairīties no fotogrāfijām, kurās izceļas atsevišķi cilvēki. No cilvēkiem pilnībā izvairīties var nebūt iespējams, piemēram, tūrisma objektos. Šādos gadījumos vari iekļaut cilvēku grupas, ja tā nav galvenā Tava attēla daļa.
 • Pēc iespējas izvairies fotografēt automašīnas, īpaši to reģistrācijas numurus.
 • Lūdzu, neveic plakātu, ziņojumu dēļu, ceļa norāžu, mūsdienu sienu gleznojumu vai jebkādu tekstu vai divdimensionālu attēlu, kas var būt aizsargāti ar autortiesībām, fotogrāfiju augšupielādi. Tas attiecas arī uz tekstiem vai attēliem, kas atrodas publiskās vietās un ko fotografē citi cilvēki. Augšupielādei der seni sienu gleznojumi baznīcās un vitrāžu attēli.
 • Diemžēl Latvijā nepastāv tā sauktā panorāmas brīvība, tāpēc mēs nedrīkstam ievietot Vikikrātuvē attēlus, ja pieminekļa autors joprojām ir dzīvs vai miris pēc 1947. gada. Taču šie attēli var piedalīties konkursā, un mēs centīsimies, lai tie nonāktu vietējā Vikipēdijā, kur tos izmantotu rakstiem par attiecīgajiem objektiem.